אלוף יואל סטריק התמנה למפקד פיקוד הצפון – טקס החלפת המפקדים

דיור מוגן – רחב

1_113.jpg

טקס החלפת מפקד פיקוד הצפון
(צילום: דובר צה"ל)

דובר צה"ל מוסר כי היום (א'), כ"א באדר התשע"ז, 19 במרץ 2017, מונה אלוף יואל סטריק למפקד פיקוד הצפון. טקס החילופים נערך במפקדת פיקוד הצפון, מחנה "דדו", במעמד ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט, חברי פורום המטה הכללי, מפקדים, בני משפחה ומוזמנים נוספים.

אלוף יואל סטריק החליף בתפקידו את אלוף אביב כוכבי, אשר כיהן בתפקיד זה במהלך השנתיים וחצי האחרונות ויכנס לתפקידו החדש כסגן ראש המטה הכללי.

מדברי ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט: "הודות לעשייתכם היום-יומית, שורר זה למעלה מעשור שקט מתמשך לאורך גבולות המדינה. שקט זה מאפשר לתושבים משני צידי הגבול לקיים שגרת חיים ושגשוג כלכלי. אך צה"ל אינו נותן לשקט שבגזרה לתעתע בו, והוא עוקב בדריכות אחרי השינויים בגזרה הסורית והלבנונית. בלבנון ארגון חיזבאללה ממשיך במאמציו להתעצם ולהצטייד באמצעי לחימה קטלניים יותר ומדויקים יותר כדי לפגוע בעורף הישראלי. הארגון מפר את החלטה 1701 ונערך בכפרים, בערים ובעיירות מדרום לנהר הליטני. ההצהרות הנשמעות לאחרונה מביירות מבהירות כי במלחמה עתידית תהיה כתובת ברורה- מדינת לבנון וארגוני הטרור הפועלים ברשותה ובהסכמתה.

לאורך השנים הקפדנו לממש את תפיסת הביטחון שנועדה להרתיע אויב, להגן ולשמר מציאות ביטחונית טובה תוך גילוי שכנות טובה וסיוע הומניטארי ורפואי לבני המקום. לצד זאת, אנחנו שומרים על האינטרסים הביטחוניים ופועלים למניעת העברת נשק מתקדם לארגון חיזבאללה ונעשה כל מאמץ למנוע זאת גם בעתיד. נוכח השינויים בלבנון ובסוריה, צה"ל פעל ופועל לשיפור מוכנותו ומפתח יכולות המציבות אותו ביתרון בולט על אויביו ובמוכנות גבוהה מאוד לכל תרחיש. אביב, הובלת את הפיקוד בגזרה רחבת היקף ורצופת איומים ויזמת צעדים חשובים לשיפור היכולת המבצעית של צה"ל. בכל יום חיזקו הפיקוד וכוחותיו את מוכנותם ליום פקודה. אתה משאיר את הפיקוד ערוך ומוכן לכל תרחיש, ואני בטוח שגם בתפקידך החדש כסגן הרמטכ"ל תמשיך לפעול לשיפור מוכנות צה"ל ולמימוש התוכנית הרב-שנתית 'גדעון'. היום אתה יכול וצריך להיות גאה מאוד על תקופת פיקוד איכותית ומקצועית שבה הובלת את פיקוד הצפון להישגים ראויים לציון בכל תחומי העשייה. האחריות לביטחון הצפון עוברת אליך, יואל. גבול הצפון אינו זר לך- כבר בהיותך מפקד עוצבת "הגליל" הובלת צעדים רבי-חשיבות להבטחת ביטחון האזור. אני סמוך ובטוח שהניסיון הרב שצברת לאורך השנים כמפקד מנוסה ובעל ניסיון מבצעי רחב יעמוד לזכותך בשעה שתוביל את הפיקוד אל מול אתגרי ההווה והעתיד".

2_72.jpg

מדברי מפקד פיקוד הצפון היוצא, אלוף אביב כוכבי: "כיום, כשבעים שנה אחרי הקרב בצפת, כשלרבים ולא בצדק, הכל נראה כמובן מאליו, אנחנו ממשיכים להתעקש. מתעקשים להתייחס למשימה המוטלת עלינו בשגרה ובחירום ברצינות רבה, להתייחס לאויב ברצינות ולהתייחס ברצינות למציאות המשתנה בקצב גבוה. עשינו הכל ביחד, בשיתוף, ומתוך כוונה למצות את מיטב המוחות והניסיון. השתדלנו לשמור על מחשבה רעננה באמצעות ניתוח הדברים מזוויות הסתכלות שונות, תוך שמירה על פתיחות שלצידה החלטיות ומעשיות. זה היה מסע מיוחד המשותף לכולנו- זה היה תהליך של חקירה, גילוי, המצאה ויישום. מסע כזה הופך את הסיום ללא קל. אני עוזב בצער וכבר מתגעגע. לא רחוק מכאן, מעבר לגבולות המדינה מבעבע מזרח תיכון אלים וברוטאלי הנפרם מערכי אנוש. אסור שדבר ייחשב בעינינו כמובן מאליו, וצפויים לנו אתגרים רבים. הייתי גאה לעמוד אתכם על משמר הגבולות, אני גאה ובטוח בתוכניות המבצעיות המוכנות ליום פקודה, וגאה לפקד על פיקוד שביד אחת מסכל חוליות אויב, וביד האחרת, ממקום הסיכול ממש, מוביל פצועים וילדים מארץ אויב לטיפול רפואי בארץ".

3_51.jpg

מדברי מפקד פיקוד הצפון הנכנס, אלוף יואל סטריק: "במעמד מרגש זה ובתחושת אחריות כבדה אני מקבל עליי היום את הפיקוד על פיקוד הצפון. ברצוני להודות לך, הרמטכ"ל, על הזכות והאמון שנתת בי בבחירתך בי לתפקיד רגיש זה, אני מתחייב לפעול באופן נמרץ, באחריות רבה ובמסירות אין קץ, להכין את מפקדת הפיקוד, יחידות הפיקוד ואלו המוקצות לו על כלל מערכיו בסדיר ובמילואים לכל אתגר, לכל מערכה ולכל משימה.

המציאות בזירה הצפונית ממשיכה להשתנות בקצב מהיר ומחייבת אותנו לבחון באופן רציף וביקורתי את הזירה על כלל מרכיביה, להשתנות היכן שנדרש ולהתאים את המענה המבצעי. בתקופה הקרובה נצא למסע משותף שישלב בין ביסוס היכולות הקיימות ובין התבוננות ביקורתית, מקצועית ושכלול הכלים המבצעיים. יחד עם זרועות צה"ל נפעל לחיזוק ההרתעה ולהרחקת מלחמה, אך אם נדרש לה נפעל בנחישות ובעוצמה".

4_40.jpg

דיור מוגן – רחב

לא ניתן להגיב